Conn Iggulden – Toliny. Wystrzałowe opowieści dla dzieci

Moi Mili, słyszeliście już opowieści o duszkach, krasnalach, wróżkach i innych niezwykłych stworzeniach, ale czy słyszeliście kiedyś o Tolinach? Nie? To ja Wam opowiem…

Daleko, w odległym Szerłudkowie, wśród lasów, kwiatów i traw żyją sobie małe stworki ze skrzydełkami. Wyglądają zupełnie jak ludzie, ale wzrostem nie przewyższają Waszego małego paluszka u ręki. Mają malutkie kamizelki, miniaturowe spodenki i maciupeńkie buciki. Na plecach wyrastają im skrzydełka, dzięki którym mogą szybko przenosić się z miejsca na miejsce.
Bardzo nie lubią, kiedy myli się je z duszkami. Duszki bowiem są znacznie od nich mniejsze i nie potrafią zaśpiewać dźwięku his, a to przecież ogromna różnica!

Toliny są niewidzialne dla ludzkiego oka. Można je jednak dostrzec, kiedy zwykłe szkła w okularach zamieni się na niebieskie. Wtedy to możecie zobaczyć Toliny odpoczywające na kwiatach, skaczące wśród ździebeł trawy albo fruwające dookoła Was.

Pewnie tego jeszcze nie wiecie, ale kiedyś fajerwerki nie były kolorowe, a farby miały tylko białą barwę. Wszystko zmieniło się dzięki Tolinom. Te niezwykłe stworzonka posiadają niebywałą właściwość: ich ciała pokryte są magicznym pyłem, który barwi różne rzeczy. Jeśli dodamy go do fajerwerków wtedy mienią się na niebie kolorami tęczy, a kiedy dodamy go do farby powstają odcienie od najjaśniejszej żółci aż po najciemniejszy granat.
Oczywiście nie tylko to jest zasługą Tolinów. Gdyby nie to, że jeden z nich przeciął ogonek wiszącemu na gałęzi jabłku, Isaac Newton prawdopodobnie nigdy nie odkryłby prawa grawitacji.
Ach, aż strach pomyśleć co by to było gdyby Toliny nam nie pomogły… Fajerwerki byłyby szare, farby białe i nikt nie wiedziałby o grawitacji!

Wśród gromady żyjącej w Szerłudkowie jest jeden młody Tolin o którym chciałabym Wam poczytać. Ma na imię Iskrzak i jest bardzo ciekawskim, sympatycznym stworzeniem. Na pewno spodobają się Wam jego przygody, a ma ich mnóstwo.

Otwieram książkę pełną wystrzałowych opowieści. Kto chce posłuchać?

A teraz zawołajcie na chwilkę swoich rodziców.

Drogie Mamy i drodzy Tatowie, pamiętacie na pewno baśnie, które czytali Wam Wasi Rodzice, kiedy byliście mali. Było tam wiele niezwykłych stworzeń, których czyny czegoś ważnego Was uczyły. Dobro walczyło ze złem i zawsze wygrywało. Prawda górowała nad kłamstwem, a źli ludzie ponosili karę za swe działania. Po burzach nastawał czas harmonii.
Pamiętacie na pewno jak po skończonej bajce Wasze Mamy przykrywały Was kołderką, całowały w czółko na dobranoc i zostawiały Was z niezwykłymi obrazami pod powiekami.
Na pewno chcielibyście, żeby i Wasze pociechy śniły o magicznym świecie pełnym dobrych duszków. Weźcie zatem do ręki czerwoną książkę z małym Tolinem w słoiku na okładce. Otwórzcie ją i poczytajcie Waszemu Synkowi lub Córeczce. Sprawcie, żeby Wasze dziecko przeniosło się do magicznej krainy, nadajcie kolorów wyobrażonym obrazom, pokażcie co jest dobrem, a co złem. Ucałujcie dziecko na dobranoc i zostawcie w świecie Tolinów. Zapewniam Was, że to będzie jedna z najpiękniejszych podróży jakie Wasze pociechy przeżyją – podróż do własnej wyobraźni.

 

[dla portalu lubimyczytac.pl i Wydawnictwa Świat Książki]

Reklamy

3 thoughts on “Conn Iggulden – Toliny. Wystrzałowe opowieści dla dzieci

  1. Kochana! Po prostu tym artykułem podbiłaś moje serce. Tak mi teraz radośnie! 🙂 Ja, 22-letnia Joanna chcę przeczytać o Tolinach!

    😀

  2. Żebym nie zapomniała…Kochana Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia…spełnienia marzeń i aby atmosfera świąteczna długo cię nie opuszczała 🙂 A na Nowy Rok, życzę miłości, sukcesów w pracy (nieważne, że może nie tej wyśnionej) i co ja mogę Tobie jeszcze życzyć ? Abyś zawsze trafiała na przepiękne księgi i abyś nie zatraciła pasji czytania!

    Całusy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s