„Kłopoty to męska specjalność” Charles Bukowski

Dosłownie 5 minut temu skończyłam czytać kolejną książkę Charlesa Bukowskiego. Tym razem padło na „Kłopoty to męska specjalność”. Jest to zbiór opowiadań poruszających tematy typowe dla Bukowskiego – seks, pijaństwo, wyścigi konne. Czytając „Kobiety” – najlepszą powieść Bukowskiego jako pierwszą, nastawiłam się na ten sam poziom prozy. Niestety opowiadania nie zachwyciły mnie tak bardzo, a szkoda.

Bukowskiego zatem powinno się czytać w innej niż ja kolejności. „Kobiety” zdecydowanie powinny być wisienką na torcie, a nie początkiem przygody z jego prozą.

W opowiadaniach często przewijają się motywy znane z innych powieści. Niektóre nawet zdają się być takie same. Jedyną rzeczą zmienioną są imiona czy nazwy miejsc w których dzieje się ich akcja. Czytanie kilku książek Bukowskiego z rzędu powoduje jedynie to, że historie zlewają się w jedną, wielką całość. Toteż powieści tego autora najlepiej czytać w odstępach, wracać do niego co jakiś czas i „delektować się” jego sposobem życia: hulankami czy przygodnymi miłostkami.

Do Bukowskiego wrócę na pewno, ale nie teraz. Odczekam jakiś czas, aż nadejdzie głód na „starego świntucha”. Na razie jednak skupiam się na innych rzeczach: fantastyce w wykonaniu Pratchetta, powieści „Dziecko Gwiazd Atlantyda” Michaliny Olszańskiej i mojej starej, dobrej klasyce.

I już niebawem wrzucę zdjęcia biblioteczki i mieszkania 😀

 

 

 

Reklamy

2 thoughts on “„Kłopoty to męska specjalność” Charles Bukowski

  1. Yay! Będą zdjęcia 🙂

    Szczerze mówiąc myślałam, że skoro zawiodłaś się na drugiej książce Bukowskiego to już odstawisz go na zawsze, ale nie! Widzę, nie dajesz za wygraną 🙂
    No i pytanie takie ni stąd ni zowąd…skoro wszystkie jego powieści zlewają się w całość…nie uważasz, że jest to autor monotematyczny…nie wnoszący do swoich kolejnych ‚dzieł’ nic nowego, świeżego ? No poza zmienionymi imionami i nazwami miejsc oczywiście. 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s