Przystanek Woodstock. Historia najpiękniejszego festiwalu świata – Jan Skaradziński, Jurek Owsiak

Jan Skaradziński – dziennikarz muzyczny, autor książek: „Dżem – ballada o dziwnym zespole”, „Rysiek”, współautor „Encyklopedii polskiego rocka” (drugi autor – Leszek Gnoiński) przez kilka miesięcy prowadził rozmowy z Jurkiem Owsiakiem o Przystanku Woodstock. Z rozmów tych powstała obszerna książka opowiadająca historię „najpiękniejszego festiwalu świata” okraszona setkami zdjęć i wypowiedziami artystów występujących na Przystankach.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku w Czymanowie. W połowie lipca wystartował tam pierwszy Przystanek. Kolejne lata przynosiły różne zmiany. Przystanek wędrował najpierw do Szczecina, później do Żar, chwilowo zatrzymał się w Lęborku (nie przypominał też wtedy formą corocznego festiwalu), aż w końcu osiadł na stałe w Kostrzynie nad Odrą.

Woodstock od samego początku miał wielu zwolenników, ale także przeciwników, którzy z wielkim uporem chcieli zniszczyć wizerunek Przystanku. Co jakiś czas pojawiały się opinie, że festiwal ten to siedlisko zła, miejsce w którym legalnie sprzedaje się narkotyki, propaguje picie alkoholu i namawia do przemocy.

Dzięki „Przystankowi Woodstock” możemy dowiedzieć się w jaki sposób festiwal powstawał, jakie były z jego organizacją problemy, ale także ile radości przynosił i organizatorom i publice.

Dla mnie – człowieka, który zawsze marzył, żeby na takim festiwalu wylądować – ta książka to przedsmak tego czego mogłabym skosztować gdybym tam była. Nazwy zespołów, które już wystąpiły to część listy moich ulubionych kapel, których słuchałam od wczesnych lat młodości i których zobaczenie i posłuchanie na żywo byłoby niezwykłym przeżyciem.

Dzięki tej książce możemy także bliżej poznać samą postać Jurka Owsiaka – człowieka upartego i konsekwentnie dążącego do celu. Właśnie dzięki tym cechom udaje mu się zrobić „najpiękniejszy festiwal świata”. I oby dalej wszystko co robi wychodziło mu tak genialnie jak Woodstock!

Bardzo polecam!!!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s