Wielki Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

Powieść Francisa Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby” wydana w 1925 roku znalazła się na liście stu książek, które należy przeczytać według BBC. Jest to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy sięgają do klasyki literatury.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Nowym Jorku i na jego obrzeżach. W dziejach Ameryki ten okres to czas prohibicji, upadku moralnego, rozwoju przestępczości, ale także czas wielkiego rozwoju gospodarczego. Fitzgerald w klimat tej epoki wplata wątek swego bohatera – Jaya Gatsby’ego. Kim jest Gatsby? Tego do końca nikt nie wie. Słyszano o nim, że był na Oxfordzie, że kogoś zabił, że był na wojnie, że nie ma rodziców, że bierze udział w szemranych interesach. Nikt nie wie o nim niczego na pewno.

Środowisko jakie ukazuje Fitzgerald w swojej najsłynniejszej książce to środowisko ludzi bogatych, których jedynym celem jest dobra zabawa za duże pieniądze. Szukają wielkich wrażeń kosztem uczuć innych, są egoistami.

Tom i Daisy są małżeństwem od kilku lat. Oboje prowadzą gierki oszukując się wzajemnie. Tom ma romans z niejaką Myrtle Wilson, Daisy wplątuje się w igraszkę uczuciową z Gatsbym, który kiedyś, przed laty, jako biedny chłopak zabiegał o jej względy. Gatsby zyskuje uznanie w oczach innych w momencie, kiedy ma tyle pieniędzy, by kupić piękny dom, wydawać raz w tygodniu przyjęcia dla elit, jeździć nowym samochodem. Daisy, która kilka lat wcześniej odrzuciła jego konkury, teraz kiedy wyczuwa pieniądz, jest w stanie dla niego porzucić rodzinę, męża.

Niestety wszystkie wydarzenia nieszczęśliwie się splatają prowadząc do tragedii osób najmniej winnych, ale dzięki temu wychodzi na jaw jaką moralność mają ludzie z elit, co nimi kieruje, jak bardzo są bezwzględni.

„Wielki Gatsby” to powieść ponadczasowa. Zachowania ukazane w niej były i będą zawsze. Jest to bardzo smutny obraz znieczulicy i materializmu, ale niestety też bardzo prawdziwy.
Takich jak Gatsby są tysiące i może ich spotkać podobny los, tylko dlatego, że są pionkami w grze bogatszych i bardziej bezwzględnych ludzi.

Reklamy

4 thoughts on “Wielki Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

  1. Czytałam, pozycja obowiązkowa dla studentów filologii angielskiej. Nie żałuję poświęconego czasu.

  2. przeczytałam tę książkę w zeszłym tygodniu, bardzo mi się podobała. Do lektury zachęciła mnie „norwegian woods” Haruki Murakamiego, którą zresztą serdecznie polecam (nie wiem czy ją przeczytałaś bo dopiero odkryłam Twojego bloga, przez bloga Kuby) ale jak dziś znajdę chwilę czasu to spróbuje się przedrzeć przez te duże ilości przeczytanych książek. tymczasem polecam swojego bloga podróżniczego http://misiaapril.blogspot.com/

  3. Oj oj, kiedy to bylo, gdy Gatsby zagoscil na kilka godzin w moich dloniach? 15 lat temu? To chyba po tej lekturze, juz wiedzialem, ze kobiety nie sa godne milosci mezczyzn i zawsze nas bedzie bolalo bardziej niz Ona to zobaczy 🙂
    Ech…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s