Żar – Sándor Márai

Po czterdziestu jeden latach spotykają się przyjaciele z młodości. Dwóch mężczyzn – Węgier i Polak.
Zaprzyjaźnili się ze sobą będąc małymi chłopcami i od tamtej pory byli nierozłączni. Razem dojrzewali, razem kształcili się na żołnierzy, uprawiali sporty, dyskutowali. Polak był częstym gościem, o ile nie mieszkańcem posiadłości Węgra. Wszyscy traktowali go jak rodzinę. Nawet później, kiedy Węgier ożenił się z piękną Krystyną, pozostali blisko siebie. Pewnego dnia Polak jednak uciekł bez słowa pożegnania. Przez czterdzieści jeden lat żyli bez kontaktu. Dopiero w ostatnich latach ich życia tajemnica ma zostać wyjaśniona.

Przyjaźń męska to coś niezwykłego. Mężczyźni są w przyjaźni bezinteresowni, są w stanie zrobić niemal wszystko dla tego drugiego, jeśli jest w potrzebie. Ba! Mężczyźni potrafią dać sobie po gębie, po czym pójdą razem na wódkę. Tego nie spotyka się u kobiet, albo zdarza się to niezwykle rzadko. Mężczyźni potrafią być bardziej lojalni w przyjaźni niż my.

„Żar” jest opowieścią o męskiej przyjaźni, o uczuciach jakie targają ludzi, którzy wychowali się ze sobą, a potem rozłączyła ich kobieta. Jest też opowieścią o tym jak mogą wpływać różnice społeczne na postrzeganie owej przyjaźni i do czego może posunąć się zdesperowany, zazdrosny człowiek.

Mimo niewielkiej objętości ta książka to skarbnica myśli człowieka u schyłku życia, który całe życie czeka na wyjaśnienie, na odpowiedź na dwa nurtujące go pytania. To swoistego rodzaju spowiedź kogoś kto jest najbardziej samotny na świecie, bo opuścili go najbliżsi sercu ludzie.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na piękno języka jakim posługuje się autor. Niektóre myśli są tak idealnie wyważone, że aż się proszą aby wpisać je do zeszytu i delektować się nimi jeszcze długo po skończonej lekturze. Język niby surowy, a mimo to piękny w swej prostocie, w idealnym dopasowaniu do tematu, do emocji.

Zdecydowanie polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s